איזו התנהגות תיחשב להטרדה מינית?

בחברה של היום הטרדות מיניות לובשות לעתים צורות עדינות יותר. במקום להציע הצעות למין או לגעת באופן לא הולם, הקורבן עשוי לקבל טקסטים או תמונות, רמיזות, הערות מיניות או הזמנות לפגישות עבודה שמקבלות איכשהו אופי אינטימי יותר. בימים אלה, סביר להניח שהטרדה מינית עשויה להתרחש פנים מול פנים, אך גם באמצעות מיילים, מדיה חברתית ובכל מקום ברשת ומחוץ לה.

מהי הטרדה מינית במקום העבודה?

הטרדה מינית במקום העבודה יכולה לבוא מצד המעסיק, האחראי הממונה, המנהל או כל עמית לעבודה, ואפילו מצד לקוח או שותף עסקי.

הטרדה מינית כוללת קשת רחבה של התנהגויות שאינן הולמות. הברורות שבהן כוללות נשיקה שאינה רצויה, נגיעה באיברים מיניים, סטירת עכוז, אונס וצורות אחרות של תקיפה מינית, בקשות לטובות מיניות, הערות מיניות מפורשות, עיסוי שלא לבקשת הקורבן, מחוות ידיים בעלות אופי מיני ועוד.

אף על פי שעדיין קיימות צורות גלויות של הטרדות מיניות במקום העבודה, צורות הטרדה עדינות יותר נמצאות במגמת עלייה. רכזנו עבורכם כמה פעולות של התנהגויות הנחשבות להטרדה מינית אשר מתרחשות לעתים קרובות מספיק או קשות מספיק כדי לגרום לעובד להרגיש לא נוח, מאוים או מוסח מספיק כדי להפריע לעבודתו.

דוגמאות של התנהגויות הנחשבות להטרדה מינית

 • מחמאות חוזרות ונשנות על הופעת העובד.
 • הערות על האטרקטיביות של אחרים מול העובד.
 • דיון בחיי המין של האדם מול העובד.
 • שאילת העובד על חיי המין שלו.
 • הפצת תמונות עירום או תמונות של נשים בביקיני או גברים ללא חולצה במקום העבודה.
 • בדיחות בעלות אופי מיני.
 • שליחת הודעות טקסט או מיילים בעלי רמיזות מיניות.
 • השארת מתנות לא רצויות בעלות אופי מיני או רומנטי.
 • הפצת שמועות מיניות על עובד.
 • חיבוקים חוזרים או נגיעות לא רצויות אחרות (כגון יד על גבו של עובד).

פרט לכך, גם קיומו של רומן במקום העבודה עלול להוות בתנאים מסוימים עילה להטרדה מינית.

כדי שתיווצר סביבת עבודה עוינת, ההתנהגות חייבת להיות פוגעת לא רק לעובד, אלא גם לאדם סביר באותן נסיבות. לדוגמה, עובדת עלולה להיעלב באמת מכך שעובד אחר החמיא לתספורת ופתח לה את הדלת בדרך לעבודה. עם זאת, האדם הממוצע כנראה לא יחשיב את ההתנהגות הזאת לבדה כהטרדה.

התנהגויות הנחשבות להטרדה מינית

להלן דוגמה לאופן בו דפוס התנהגות יכול להוביל לסביבה עוינת בסביבת עבודה

יפית היא עוזרת אישית. הבוס שלה, אפי, מבקש ממנה להצטרף אליו לארוחת ערב לאחר העבודה כדי שיוכלו לעבור על סדר היום שלו ונושאים נוספים. במהלך הארוחה השיחות הופכות במהירות לאישיות כאשר אפי שואל את יפית לגבי היסטוריית הדייטים שלה וההעדפות המיניות שלה.

במהלך יום העבודה, יפית תופסת את אפי בוהה בה לפרקי זמן ארוכים בזמן שהיא עובדת. אפי שולח לה טקסטים בשעת לילה מאוחרת ואומר שהוא אוהב את מה שהיא לבשה לעבודה באותו יום או שהוא לא יכול להפסיק לחשוב עליה. אפי גם נוהג לעצור במשרדה של יפית לאחר שכולם סיימו את יום העבודה ולהתלונן על חיי המין הלא קיימים שלו עם אשתו. יפית מבהירה שהתנהלותו של אפי אינה מתאימה ומנסה לעזוב, אך הוא עומד מול הפתח ואומר שהוא רק צריך מישהו שיהיה נחמד אליו. 

עובדות נוספות על הטרדה מינית

להלן מספר עובדות שכדאי לזכור בנוגע להטרדות מיניות:

 • הערות ופעולות סקסיסטיות יכולות גם להוות הטרדה – תפיסה מוטעית נפוצה היא כי הטרדה חייבת להיות בעלת אופי מיני כדי להיות בלתי חוקית. עם זאת, התנהלות פוגענית המבוססת על מין העובד וחמורה או חודרת מספיק ליצירת סביבת עבודה פוגענית היא גם בלתי חוקית. לדוגמה, מקום עבודה עשוי להיות עוין אם נאמר לנשים להיות יותר "נשיות" או לעמוד בסטריאוטיפים מגדריים אחרים, הן יישארו מחוץ לפגישות חשובות ועל עבודתן יפקחו  עמיתיהן הגברים.
 • הטרדה מינית מצד לקוחות וגורמים חיצוניים – רוב האנשים מודעים לכך שהטרדה מינית מצד מנהל או עמית לעבודה אינה חוקית. עם זאת, על המעסיק מוטלת האחריות להגן על עובדיו מפני הטרדות מיניות גם מצד גורמים חיצוניים. זה כולל לקוחות, ספקים, שותפים עסקיים ועוד. כל עוד המעסיק יודע או חושד שההטרדה מתרחשת, עליו לנקוט פעולה כדי לעצור זאת.
 • הטרדות מיניות אינן מבחינות בין מגדרים – באופן מסורתי כאשר אנשים חושבים על הטרדה מינית, הם חושבים על זכר שמטריד נקבה. למרות שזה עדיין התרחיש הנפוץ ביותר, היו הרבה תקריות של נשים שהטרידו גברים. גם הטרדה חד מינית מצד זכר נגד זכר או נקבה נגד נקבה, היא גם לא חוקית. בנוסף, ההטרדה לא צריכה להיות מונעת מתשוקה מינית.

מה עושים במידה ואירעה הטרדה מינית במקום העבודה?

בכל מקום עבודה צריך להיות ממונה לנושא ההטרדות המיניות. עם זאת, מומלץ להתייעץ עם עורך דין הטרדה מינית על מנת לבחון את אופי המקרה ולפעול בצורה חכמה, דיסקרטית ויעילה.

שתפו ב:

/ 5.

אתם לא לבד!
צרו קשר עוד היום
טיפול וייצוג בהטרדות מיניות בעבודה

משרד עורכי הדין הלפגוט אדרי ושות’, הינו משרד בוטיק המתמחה בליווי, טיפול וייצוג בתיקים מורכבים של הטרדה מינית במקום העבודה. המשרד הוקם על מנת ליצור סביבה נעימה, בטוחה ומקצועית בסביבת העבודה. אתם לא לבד! הצוות שלנו מיומן בטיפול במקרים של הטרדה מינית בצורה רגישה אך יעילה. אנו עוסקים בחינוך באמצעות הרצאות, ייצוג נפגעי הטרדה מינית בערכאות משפטיות וליווי כולל ותומך.

דילוג לתוכן