מהי הטרדה מינית בעבודה?

נושא ההטרדות המיניות נדון רבות על גבי מסכי הטלוויזיה וברשתות החברתיות. האם ידעתם שמרבית ההטרדות מתרחשות דווקא במקום העבודה? בשורות הבאות מידע חשוב על הטרדה מינית במקום העבודה וכיצד המעסיק מחויב להגן על העובדים ולמנוע אותה.

מהי הטרדה מינית במקום העבודה?

הטרדה מינית יכולה להתרחש בכל מקום ובכל עת, אולם השכיחות של הטרדה מינית במקום העבודה תמיד הייתה גבוהה יותר.

הטרדה מינית יכולה להיעשות ולהיות מופנית כלפי גבר או אישה. היא יכולה להתרחש בין עמיתים, בין מעסיקים ועובדים, בין לקוחות ועובדי החברה ועוד.

בהגדרתה, הטרדה מינית היא התנהגות בעלת אופי מיני, שיש בה לפגוע, לבזות או להשפיל אדם אחר בשל מיניותו, מינו או נטייתו המינית.

הטרדה מינית בעבודה עלולה לפגוע במוטרד ממניעים שונים, ולעיתים היא נובעת מיריבות, מניצול של יחסי מרות ואפילו במסגרת יחסים מקצועיים ו/ או ידידותיים.

הטרדה מינית בעבודה - הטרדה מינית במקום העבודה

דוגמאות להטרדה מינית בעבודה

הטרדה מינית עלולה להתבטא ב- 3 אופנים:

דוגמאות תיאור
1. באופן מילולי נעיצה של מבטים באיברים אינטימיים, קריצה, מחווה בתנועה וכדו'.
2. באופן בלתי מילולי ניסיון לקבל טובות הנאה מיניות בתמורה להבטחות כמו קידום, העלאה בשכר, חופשה, הטבות וכדו' או עידוד מוראלי, הפעלת לחץ ואיומים נפשיים כמו איום בפיטורין על רקע מיני וכדו'.
3. באופן פיזי מגע עם אופי מיני שנעשה במכוון, במקריות או לכאורה, כמו גיפוף, ליטוף, עיסוי וכדו', גם אם הם אמורים להיות נעימים, הפעלת אלימות פיזית וכפייה של מגע מיני מכל סוג בניגוד לרצון האדם שמוטרד או בהעדר הסכמתו. החוק מגדיר כי גם אם האדם המוטרד לא הראה שאינו מעוניין, יש בכך הטרדה מינית.

למעשה, הטרדה מינית בעבודה יכולה להתבטא באופנים רבות ובדרגות חומרה שונות. התנהגויות שיכולות להיחשב כהטרדה מינית כוללות בדיחות גסות, הצגת תמונות או סרטונים  פורנוגרפיים, אמירות שמשתמעות ל- 2 פנים עם אופי מיני, הפעלת לחץ לצורך בילוי משותף, הצגת שאלות בנוגע להרגלים מיניים וכדו'.

כיצד ניתן למנוע את התופעה?

על מנת למנוע את התופעה יש חשיבות אדירה להגברת המודעות. עד לכניסתו של החוק למניעת הטרדה מינית בעבודה בשנת 1998, לא הייתה מודעות לנושא, אף על פי שהתופעה הייתה מאוד נפוצה. בעקבות המאבק לשוויון בין המינים החלו להיחשף ממדי התופעה במקומות העבודה, וניכר כי הנפגע העיקרי מכך היה המין הנשי. עם זאת, החוק מנוסח בלשון 'אדם' ונועד להגן על שני המינים מפני הטרדה מינית במקום העבודה.

החוק נועד להגדיר את כללי ההתנהגות במקום העבודה, או יותר נכון, להגדיר את האופן שבו לא ניתן להתנהג ולהתבטא, על מנת שלא לפגוע באף אדם פגיעה מהסוג הנדון.

החוק קובע כי העובר עליו צפוי לענישה בגין עוולה נזיקית אזרחית ועבירה פלילית, מה שעלול להוביל למאסר בפועל.

עוד מגדיר החוק את חובת המעסיק לנקוט במספר אמצעים  סבירים למניעת הטרדה מינית במקום העבודה, לטיפול ולתיקון עוולות ופגיעות.

להלן 4 אמצעים:

  1. הגדרת דרך יעילה להגשת תלונות
  2. טיפול בדרכים יעילות במקרים שידועים למעסיק
  3. תיקון פגיעות שנגרמו כתוצאה מהטרדה מינית
  4. מי שמעסיק יותר מ- 25 עובדים מחויב לקבוע תקנון שיגדיר את עיקרי הנושא ואופן הטיפול, לרבות דרכי הגשת תלונות

הגשת תביעה בגין הטרדה מינית במקום העבודה

הגשת תביעה בגין הטרדה מינית במקום העבודה היא נושא מורכב. בדרך כלל מלווים לכך חששות מפני הפגיעה בהכנסה, ביחס מצד המעסיקים והקולגות ובמוניטין. כמו כן, פגיעה מסוג זה מלווה לא אחת במבוכה ואף בושה מצד האדם שהוטרד ובפגיעה רגשית ונפשית.

על מנת לבצע את ההליך בצורה חכמה, דיסקרטית ומקצועית מומלץ לפנות לעורך דין שמתמחה בנושא לטיפול יעיל ומהיר שיבטיח שמירה על כבודו של האדם שהוטרד וכל זכויותיו על פי חוק.

איך לבחור עורך דין המתמחה בהטרדות מיניות בעבודה?

איתור עורך דין בעל מוניטין עם המלצות יכול להיות הצעד הנכון עבור מי שמבקש לפנות לעורך דין בנושא. עם זאת, בשל הרגישות של הנושא, חשוב לשכור את שירותיו של עורך דין הטרדה מינית בעבודה שמרגישים עמו בנוח, כזה שניתן לשוחח עמו בפתיחות ושמסוגל להיות אמפטי כלפי האדם שהוטרד.

כמו בכל סוג של תביעה, מומלץ לחפש את העורך דין המקצועי ביותר, אך בסופו של דבר להגיע לפגישת ייעוץ ולהחליט לפי תחושת הבטן.

שאלות ותשובות נפוצות

מהם ההתנהגויות הנחשבות להטרדה מינית בעבודה?

סחיטה באיומים בעלת אופי מיני, מעשים מגונים בגופו של אדם, בפניו או בפומבי, הצעת הצעות שהינן בעלות תוכן מיני שאינו הולם, הפצת תמונות עירום או תמונות של נשים או גברים במקום העבודה, חיבוקים חוזרים או נגיעות לא רצויות אחרות ועוד התנהגויות רבות נוספות.

מה העונש על הטרדה מינית בעבודה?

העונש על הטרדה מינית עשוי להשתנות בהתאם לנסיבות המקרה. העונש המקסימלי בגין עבירה זו הוא מאסר עולם. במרבית המקרים, עונשו של הנאשם בגין הטרדה מינית עומד על שנתיים מאסר, לכל היותר.

מהי חובת המעסיק בהטרדה מינית בעבודה?

המעסיק מחויב ליידע את העובדים בחברה ומנהליה כי חל איסור על הטרדה מינית והתנכלות, ואף לדרוש מהם להימנע מכך. מי שמעסיק יותר מ- 25 עובדים נדרש להעלות על הכתב תקנון, בו מצוין במפורש האיסור על הטרדה מינית, ולחלק את התקנון לכלל העובדים והמנהלים. כמו כן ישנם לנקוט באמצעים נוספים החלים על המעסיק שעליהם ניתן לקרוא באתר.

חוויתי הטרדה מינית בעבודה - מה לעשות?

יש לפנות לעורך דין הטרדה מינית שמתמחה בהטרדות במקום העבודה ולקבל סיוע, הכוונה והדרכה באשר לאופן הפעולה וההתנהלות במקרים של הטרדה מינית והן בהגנה על האדם שהוטרד מפני הכפשת שמו או פגיעה במקור פרנסתו ומעמדו.

שתפו ב:

/ 5.

אתם לא לבד!
צרו קשר עוד היום
טיפול וייצוג בהטרדות מיניות בעבודה

משרד עורכי הדין הלפגוט אדרי ושות’, הינו משרד בוטיק המתמחה בליווי, טיפול וייצוג בתיקים מורכבים של הטרדה מינית במקום העבודה. המשרד הוקם על מנת ליצור סביבה נעימה, בטוחה ומקצועית בסביבת העבודה. אתם לא לבד! הצוות שלנו מיומן בטיפול במקרים של הטרדה מינית בצורה רגישה אך יעילה. אנו עוסקים בחינוך באמצעות הרצאות, ייצוג נפגעי הטרדה מינית בערכאות משפטיות וליווי כולל ותומך.

דילוג לתוכן