רומן במקום העבודה

מה שחשוב לדעת לפני שמנהלים רומן בעבודה?

אינספור נשים אזרו אומץ בעקבות קמפיין הרשת המסעיר #metoo, וחשפו חוויות אישיות מהטרדות מיניות שחוו, רבות מהן במקום העבודה. הקמפיין, שמטרתו לעשות שינוי מהותי בתפיסה של תופעת ההטרדות המיניות, להגביר את המודעות לה ולצמצם את היקפה עושה הדים בארץ ובעולם, אולם רבים עדיין לא מודעים לסוגיות שונות שיש לתת עליהן את הדעת, ביניהן רומן בעבודה.

מתי רומן במקום העבודה נחשב להטרדה מינית?

יותר קל לענות על השאלה, מתי רומן בעבודה לא נחשב להטרדה מינית.

באופן גס ניתן לומר, שכאשר מתנהלת מערכת יחסים זוגית בין שני אנשים במקום העבודה, עליהם לדווח על כך. אי דיווח נותן פתח לתביעה בגין הטרדה מינית בעבודה, גם אם היחסים היו מוסכמים על שני הצדדים או שאף אחד מהצדדים לא הביע התנגדות ליחסים הללו.

מבחינת מערכת החוק, החוק למניעת הטרדה מינית בעבודה לא אמור לפסול יחסים בין עמיתים, ובכל הקשור לרומן בעבודה, החוק נוטה להתערב אם יש יחסי מרות בין המעורבים.

עם זאת, לא כל רומן שמתנהל בין 2 בגירים עם יחסי מרות במקום העבודה נחשב להטרדה מינית, שכן אם 2 הצדדים יזמו את הקשר, והוא התקיים בשיתוף מלא ומתוך רצון הדדי הרי שאין עילה לתביעה, גם אם לא דווח על קיום מערכת היחסים, ובתנאי שהוכח כי מערכת היחסים אינה תולדה של ניצולי מרות.

במידה ומוגשת תלונה בגין הטרדה מינית, על האדם שהוגשה נגדו התלונה להוכיח כי מערכת היחסים לא הייתה מבוססת על מין בלבד. לשם כך, יהא עליו להוכיח כי המפגשים בין המעורבים התקיימו גם מחוץ לשעות העבודה ומחוץ לסביבת העבודה, ושהם כללו פעילויות נוספות למעט מין.

רומן במקום העבודה - רומן בעבודה

כיצד ניתן להימנע מתלונה בגין הטרדה מינית בעבודה?

מי שמנהל מערכת יחסים עם אדם אחר, ומעורבים בכך יחסי מרות במקום העבודה, צריך לשקול היטב את צעדיו לפני מעשה, ולו רק בכדי להגן על עצמו מפני תרחישים שעלולים לקרות בעתיד, גם אם מערכת היחסים הדדית, בהסכמה מלאה ובשיתוף מלאים.

ראשית, יש לדווח על מערכת היחסים. במידה ואחד או שני הצדדים לא מעוניינים בדיווח מפאת השמירה על פרטיותם וכבודם, יוכלו לנסח הסכם, שבו הם מצהירים על כוונותיהם ומגדירים את אופי היחסים.

אף על פי שזה מורכב, במידת האפשר כדאי לפעול לביטול יחסי המרות.

רומן בעבודה – כיצד המעסיק יכול להינזק מכך?

המעסיק מחויב לפעול באופן אקטיבי למניעת הטרדה מינית בעבודה. בכל מקרה של שמועה, חשד או תלונה, על המעסיק לערוך בירור, ולפי הצורך, לנקוט בצעדים משמעתיים.

רומן במקום העבודה מסכן במידת מה גם את המעסיק, שכן בכדי לקיים את מערכת היחסים בין המעורבים שיש ביניהם יחסי מרות, נדרש לבטל את יחסי המרות הללו. מכיוון שברוב המקרים זה לא מתאפשר, המעסיק עלול למצוא את עצמו בעמדה מורכבת שאין לה פתרון חד משמעי.

מקדימים תרופה למכה

סוגיית הרומן במקום העבודה מאוד מורכבת ולא ניתן לשפוט אותה מבלי לבחון כל מקרה לגופו. מכיוון שהיא מעמידה את המעורבים ברומן ואת המעסיק בעמדה לא פשוטה, הדרך הטובה ביותר להתמודד איתה היא בעזרת עורך דין הטרדה מינית.

אף על פי שרומן בעבודה עלול להיווצר מתוך קלילות דעת, גם אם מרצון והדדיות של שני הצדדים ליחסים רומנטיים במקום העבודה, הרי שהוא נושא שאין להקל בו ראש, ולכן מומלץ להקדים תרופה למכה למען הסר ספק ולמען בטחון כל המעורבים בנושא.

שאלות ותשובות נפוצות

האם ניתן לקיים רומן במסגרת מקום העבודה?

בגדול, כן. אין שום פסול ביחסים רומנטיים בעבודה. מערכת החוק אינה פוסלת מערכת יחסים במסגרת מקום העבודה אך היא נוטה להתערב כאשר יש יחסי מרות בין המעורבים.

האם צריך לדווח כאשר מתנהלת מערכת יחסים זוגית בין שני אנשים בעבודה?

כן. חובה עליהם לדווח על כך. אי מתן דיווח נותן פתח לתביעה בגין הטרדה מינית בעבודה.

מה צריך לעשות כאשר מוגשת תלונה בגין הטרדה מינית?

האדם שהוגשה נגדו התלונה צריך להוכיח שמערכת היחסים לא הייתה מבוססת על מין בלבד ושהמפגשים בין המעורבים התקיימו גם מחוץ לשעות העבודה.

כיצד יש להתמודד כאשר מערכת היחסים מסכנת את המעורבים בה (כולל המעסיק)?

הדרך הטובה ביותר להתמודד איתה היא בעזרת עורך דין המתמחה בהטרדות מיניות בעבודה מהסיבה שסוגיה זו מאוד מורכבת וקשה לשפוט.

שתפו ב:

/ 5.

אתם לא לבד!
צרו קשר עוד היום
טיפול וייצוג בהטרדות מיניות בעבודה

משרד עורכי הדין הלפגוט אדרי ושות’, הינו משרד בוטיק המתמחה בליווי, טיפול וייצוג בתיקים מורכבים של הטרדה מינית במקום העבודה. המשרד הוקם על מנת ליצור סביבה נעימה, בטוחה ומקצועית בסביבת העבודה. אתם לא לבד! הצוות שלנו מיומן בטיפול במקרים של הטרדה מינית בצורה רגישה אך יעילה. אנו עוסקים בחינוך באמצעות הרצאות, ייצוג נפגעי הטרדה מינית בערכאות משפטיות וליווי כולל ותומך.

דילוג לתוכן